Mielőtt blogot indítasz, érdemes néhány tanácsot megfogadni. Későbbi kellemetlenségeket spórolhatsz meg vele. Kezdő bloggereknél gyakori jelenség, hogy sokáig vacillálnak, bele merjenek-e kezdeni a blogolásba, aztán egy unalmas péntek este hirtelen felindulásból regisztrálnak valahova. Ettől kapnak egy akkora adrenalinlöketet, hogy nem nagyon tudnak racionálisan gondolkozni. Ilyenkor születnek az olyan felhasználónevek, mint “moncsicica”, amitől később szívesen szabadulna az ember, de már nem lehet.
1. Hol indítsak blogot?
Ez egy nagyon fontos kérdés, érdemes rá időt szánni, mielőtt blogot indítasz. Az ingyenes blogszolgáltatón való blogolást csak a kezdőknek ajánlom. Aki már egy kicsit is ért a blogoláshoz és nemcsak naplót ír, annak mindenképpen megéri saját domain név alatt blogolnia. Ez amúgy sokkal kevesebbe kerül, mint gondolnád, éves szinten néhány ezer forintos ráfordításból a magad ura lehetsz. Ennél többet elversz egy szombat esti buliban vagy egy szezonvégi kiárusításon. Egy külön bejegyzésben írtam róla, hogy hogyan döntsd el, melyik való neked: saját domain vagy ingyenes blog?
Az ingyenes blogszolgáltatón való blogolás leginkább kezdőknek való. Arra jó, hogy tapasztalatot gyűjts, megtanuld a blogolás alapjait, és talán olvasóközönséget is könnyebb így gyűjteni. Azonban jobb, ha felkészülsz, hogy cserébe kiadod az irányítást a kezedből és a blogszolgáltató a megkérdezésed nélkül fog döntéseket hozni. Megváltoztathatja a dizájnt, a témát, a kommentelési szabályokat, de az sem ritka, hogy valamilyen frissítés vagy műszaki hiba miatt hosszabb-rövidebb időre kizárnak a saját blogodról. Sőt, ha kevésbé népszerű helyet választasz, megeshet, hogy egyszerűen úgy döntenek, lehúzzák a rolót és az sem fogja őket érdekelni, hogy esetleg nem tudod a blogodat lementeni.
Érdemes jól körülnézni, mert ha rákapsz a blogolásra, ez a hely lesz a második otthonod. Hülyékkel meg senki sem szeret együtt lakni, nem igaz? Oda menj, ahol olvasóként is szívesen időzöl. Hiszen, ha blogger leszel, abba a közegbe kell majd beilleszkedned. Minek kezdenél írni egy olyan oldalon, ahol nincs kedved a blogokhoz hozzászólni? Szánj rá időt, hogy elolvasd a kommenteket is! Amíg nem próbáltad, azt hiszed, nincs annál frankóbb dolog, mint hogy naponta több százan vagy több ezren olvasnak és kommentelnek. De ha a kommentelők fele troll vagy csak simán agybeteg, akkor nem sok örömödet fogod lelni bennük, ezt hidd el nekem. Sőt, ha rossz közegbe kerülsz, az kihat majd a közérzetedre is és egy idő után azon kapod magad, hogy utálod a saját blogodat és nincs kedved írni. Ne felejtsd, a blogolás csapatjáték: egy blogot a bloggertársak és az olvasók keltenek életre. Nem mindegy, hogy milyen csapatba kerülsz.
2. Mi legyen a blogom neve?
Nem könnyű kérdés, tudom. Még akkor sem, ha csak egy sima naplóról van szó. Én legalábbis mindig szenvedek a névadással, címadással. Erőltesd meg a fantáziád, és próbálj kitalálni egy kicsit eredetibbet annál, mint hogy “Moncsi naplója” vagy “Mindennapjaim”. Fogj egy üres papírt meg tollat, és írj össze néhány blognevet. Olyan címet igyekezz adni a blogodnak, ami figyelemfelkeltő (őszintén, te rákattintanál Moncsi naplójára?) és utal a blogod tartalmára is. Aludj rá egyet, ízlelgesd kicsit, tarts az ismerőseid között egy gyors közvélemény-kutatást: kinek melyik cím tetszik vagy az adott címről mire asszociál? Ha mázlid van, egyiküknek lesz egy jó ötlete és legalább ezen nem kell többet agyalnod. Mielőtt nagyon örülnél, írd be a Google-ba, mert lehet, hogy a blogneved másnak már eszébe jutott.
A felhasználónév legalább ilyen fontos. Ezen a néven fogsz szerzőként a blogban megjelenni és a jövőbeni virtuális ismerőseid ezen a néven fognak szólítani. Szóval, a zsuzsi891021 lehet, hogy praktikus, de én a helyedben gondolkoznék még rajta egy kicsit. Ha végképp nem jut az eszedbe semmi, akkor legyen a felhasználóneved a blogod címe vagy annak rövidítése.
3. Kell egy email cím
Kiválasztottad az új otthonodat, sikeresen túljutottál a névadáson is. Szuper. Mielőtt tovább kattintanál, érdemes még valamit megtenned. Hozz létre egy email címet a blogodnak és ezzel az email címmel végezd el a regisztrációt. Én a gmail-t javaslom, mert ez a legpraktikusabb: többek között gondolok itt a GoogleDrive-ra, a Google+-ra vagy a Google Analytics-re, amihez előbb vagy utóbb bloggerként biztosan közöd lesz. Az email címed legyen a blogod neve vagy a felhasználóneved. A külön email cím több szempontból is hasznos.
- Jobban átláthatóvá teszi a levelezésed, ha a bloggal kapcsolatos regisztrációk, emailek egy külön postafiókban vannak.
- Nem biztos, hogy saját néven szeretnél blogolni, illetve a privát emailedről szeretnél levelezni, kapcsolatot tartani az olvasóiddal vagy bárkivel, akivel a virtuális életedben találkozol.
- Ha valaha is úgy döntesz, hogy megszünteted a blogodat, megszüntetheted az email címedet is és nem kapsz onnan többet semmilyen levelet, értesítést stb.
- Ha a blogodat népszerűsíteni akarod valamelyik vagy több közösségi média platformon, oda is egyszerűbb ezzel az email címmel regisztrálni. Pláne, ha a saját neveden már regisztrálva vagy. A jelszavakat, regisztrációkat is könnyebb így észben tartani.
- Megeshet, hogy másik blogszolgáltatón szeretnél kommentelni, mint ahol a blogod van. Szintén jól jön, ha van egy blogolásra használatos email címed, mert sok helyen már kérnek email címet vagy valamilyen regisztrációt a kommenteléshez.
4. Mindig legyen menekülő útvonalad
Végre beregisztráltál, éljen! Mielőtt nagyon megmelegednél az új helyen, menj a beállítások/gépház vagy akárhogy is nevezzék menübe és nézd meg, hogy van-e lehetőség exportálásra. Ez a funkció akkor kell, mint egy falat kenyér, ha más helyre akarsz költözni. Akár azért, mert saját domaint veszel, akár azért, mert eleged lesz vagy mert találsz egy másik helyet, ami jobban tetszik. Ha nincs export lehetőség, akkor lényegében röghöz vagy kötve. Az pedig óriási hiba lenne. Úgyhogy, ha nem találod az export funkciót, akkor szedd a sátorfádat, töröld a regisztrációdat és keress egy másik helyet magadnak!
Végezetül hadd adjak még egy jó tanácsot. Ha igazán jó blogot szeretnél, akkor regisztrálj a WordPress.com-on vagy keress olyan blogszolgáltatót, amelyik WordPress alapú blogmotorral dolgozik. Saját domainen való blogoláshoz pedig más egyszerűen szóba sem jöhet. A WordPress végtelen szabadságot ad, folyamatosan fejlődik és magyar, illetve angol nyelven is rogyásig van az internet a WordPresst ismertető, az itt való blogolást segítő tippekkel, segédanyagokkal.
Pingback: Weboldal Készítés Alapoktól - Hogyan írjunk blogot? - Weblap Blog
Pingback: 100 blogbejegyzés ötlet, amivel elindulhatsz | Örömblogolás
Pingback: Saját domain vagy ingyenes blog?